קרחת גנטיקה גברים ונשים

קרחת או בלועזית אלוֹפֶציהAlopecia)) , היא מצב שבו אין שיער בעיקר בקרקפת הראש . קרחות יכולה להיות בכל מקום בגוף כמו במצח ובגבות. קרחות היא מצב שבו השיער לא יצמח יותר במקומות שמהם הוא נשר.

התקרחות הוא התהליך והדרך המובילה לקרחת. לרוב ניתן לראות התקרחות באופן הדרגתי בעיקר אצל גברים מגיל 35+.

התקרחות יכולה להופיע אצל נשים ואצל גברים כאחד בכל שלבי החיים. לעיתים תסרוקות שמושכות חזק באופן תמידי את השערות , יכולות לגרום להתקרחות. מחלות כגון טיפולי כימותרפיה לחולי סרטן, אנורקסיה , לחץ נפשי , ניתוח או טראומה נפשית, חוסר ויטמינים ומינרלים, נשירת שיער לאחר לידה, או בהריון , זיהומים שונים, התקרחות המתחילה כבר לאחר גיל ההתבגרות, גנטיקה ועוד , יכולים לגרום למצבים של קרחת באזורים שונים בגוף.

ישנם סוגים שונים של קרחות :

קרחת בצורה עגולה שמתחילה בדרך כלל בקודקוד של הראש ומתפשטת על הקרקפת, קרחת בשני צידי הראש, קרחת "מבולגנת" על הראש בלי סדר, קרחת נקודתית בעקבות צלקת, או מחלה, קרחת במצח, בגבות ועוד ועוד.

התקרחות אצל גברים לרוב מופיעה בעקבות הגנים. נשירת השיער נוצרת בהדרגה עד אשר השיער מדולל ומופיעה הקרחת.

התקרחות אצל נשים מופיעה לעיתים קרובות אחרי לידה ובזמן ההריון והשיער הופך לשיער דליל. הסיבה לכך היא השינויים ההורמונאליים שהגוף עובר. גם נשים בגיל המעבר סובלות בדרך כלל מנשירת שיער ודלילות שיער.

לעיתים גלולות למניעת הריון גם משפיעות, חילוף החומרים בגוף, צביעות שיער, פן, והחלקות, חוסר בויטמינים ומינרלים  בתזונה וכד'.

שיער שנשר כתוצאה מטראומה, כגון לידה, אנורקסיה או כימותרפיה, חוזר בדרך-כלל לצמוח לאחר התאוששות הגוף.

כדי להפחית נשירה בשיער אחרי לידה חשוב לשמור על תזונה נכונה ולאכול מאכלים עתירי חלבונים, להוסיף ויטמינים שחסרים בגוף ולהפחית אכילת מזונות מטוגנים. יש לשתות הרבה מים ולהמנע מעישון.

חשוב, כמה שפחות לגעת בשיער הטבעי. כלומר, לא להשתמש בתכשירים לשיער, לא לצבוע את השיער, לעשות החלקה, פן וכד'.

ולא להיכנס למתח מיותר!

איך נדע אם יש לנו נשירה?

יש הטוענים, שכדי לדעת אם יש לנו נשירה בשיער עלינו למשוך קבוצת שיער מהראש. במידה ונותרו על אצבעותנו יותר מחמש שיערות- יש לנו נשירה. ניתן גם לבדוק בבוקר מה מצבה של הכרית שעליה ישנו וכמה שערות נמצא שם.

כדי לעכב או למנוע את הזדקנותן של שערות ראשנו ניתן לעשות מספר דברים:

  1. שימוש בתכשירים לחיזוק שורש השערות- אך, יש להיוועץ עם רופא כדי להתאים את התכשיר הנכון ולוודא מהם התופעות לוואי של התכשירים הללו
  2. תזונה נכונה
  3. הפחתת מתח נפשי
  4. הימנעות ממשיכת השערות
  5. פעילות גופנית

ובכל זאת, במידה ומופיעה התקרחות מה עושים?

  • שימוש בסטרואידים המזרז את תהליך הצמיחה לעיתים עוזר , אך יש לו גם השפעה במקומות אחרים בגוף
  • משחות וקרמים
  • שימוש בפאות
  • השתלת שיער- שיער נשתל באזור הקרחת
  • ניתוח

בכל מקרה, לאבד שיער זו תחושה לא פשוטה.

שיער הוא חלק בלתי נפרד ממי שאנחנו. נשים וגברים המאבדים את שיערם, עלולים לחוש תסכול רב וירידה בביטחון העצמי. לכן, יש לבדוק את כל האפשרויות העומדות ברשותנו, לא להיכנע ולהתבייש ולעשות הכל, כדי שנרגיש שוב ביטחון מהמראה שלנו.

Facebook Comments